A kiégés – Hogyan ismerjük fel, és mit tegyünk?

A kiégés-szindróma. Sokat beszélünk róla, talán tartunk is tőle, néha figyeljük magunkon a jeleket, és nagyon szeretnénk elkerülni, megelőzni. De vajon ismerjük-e a jelenséget és a lehetséges tüneteit ahhoz, hogy valóban felismerjük, ha ez a veszély leselkedik ránk? Talán nem elég jól, pedig érdemes pontosan tudni, mire kell figyelnünk, ha meg akarjuk óvni magunkat és a hozzánk közel állókat a nagyobb bajtól.
Kezdjük az alapokkal! A kiégés olyan fizikai-érzelmi-mentális kimerülés, amely hosszú távú, fokozott érzelmi megterhelés hatására jön létre. A felismerésével kapcsolatban több nehézséggel is szembe kell néznünk:
- A tünetei nem specifikusak: nincs egy könnyen felismerhető, jól körülhatárolható tünetegyüttes. A kiégés számos problémát okozhat a gondolkodás, az érzelmi működés és a testi- és lelki egészség területén. Hogy kinél hogyan nyilvánul meg, egyénenként változó lehet.
- A kiégés szindróma lassan, fokozatosan, szinte észrevétlenül alakul ki. A kiváltó tényezők (például a lehetetlen elvárások, az élhetetlen munkakörnyezet, a szervezetlenség, vagy személyes konfliktusok) talán napról-napra, rövid távon elviselhetőnek tűnnek, miközben lassan, de folyamatosan károsítanak.
- A kiváltó tényezők jelentős része nem a környezetben, hanem saját magunkban, a saját személyiségünk működésében keresendő. Utóbbiakra pedig kevésbé láthatunk rá, kevésbé ismerjük fel, mint a külvilág károsító hatásait. Pedig a túlzott segítő attitűd, az önfeláldozás, a szorongás hajlam, a maximalizmus, vagy az önkizsákmányolás és versengés legalább ennyire veszélyesek.
De mire figyeljünk? A tünetek
A kiégés-szindróma az élet minden területét érinti, és a felismerés és kezelés hiányában egészen súlyos következményekkel járhat. Mindezek, és a fent említett nem specifikus jellege miatt a tünetek listája sajnálatosan hosszú:
- testi-szellemi kimerültség
- a biológiai betegségeink kiújulása, fokozódása
- saját szükségletek háttérbe helyezése, elhanyagolása
- közömbösség, empátia csökkenése
- intolerancia és stressz érzékenység
- depresszió, üresség és reménytelenség
- csökkenő önértékelés és teljesítmény
- szuicid gondolatok, a „kiszállás” vágya
- cinizmus és fokozódó rosszindulat
- közöny, érzelemmentesség vagy épp túlérzékenység.
A fenti listán túl érdemes egy más megközelítésben, konkrétabb példák segítségével is összefoglalnunk, mire érdemes figyelni:

Ha itt a baj
A már megvalósult kiégés-szindróma esetén nem szabad „elaprózni” a változtatást. ALAPVETŐ élethelyzeti, működésbeli megújulásra van szükség. Az „elmegyünk nyaralni/két hét táppénz után ugyanott folytatjuk, mint előtte” nagyon veszélyes! Könnyen lehet, hogy a következő összeomlás még nagyobb lesz. Ne felejtsük el, hogy a kiégés szindrómával együtt járó egészségügyi problémák az életünket is veszélyeztethetik! Mindezek miatt az alábbi beavatkozások mindegyikére szükség lehet:
- Biológiai betegség(ek) kezelése
- Pszichoterápia – önismeret
- Élethelyzeti- és munkahelyváltás
- A karrier teljes revíziója.
A megelőzés lehetőségei
Ha figyelünk magunkra, ha észrevesszük a kezdődő negatív folyamatokat, és időben lépünk, egész sokat tehetünk magunkért. Van néhány l használható eszköz, amelyek hatékonyan csökkentik a kiégés kockázatát, és helyreállítják az esetlegesen felborult belső egyensúlyunkat:
- Relaxáljunk! Relaxációs gyakorlatból sokféle van, némelyek alkalmazása hosszas előzetes gyakorlást igényel. Következzen itt most egy egyszerű, azonnal elsajátítható rövid relaxációs gyakorlat (dr. Herbert. Benson nyomán)
- Válassz egy csendes, nyugodt helyet, és helyezkedj el kényelmesen!
- Csukd be a szemed! A képzeletedben szép lassan haladj végig minden testrészeden (mondjuk lentről fölfelé)! Időzz el néhány másodpercet minden testrészednél, figyelj rá, és lazítsd el azt! Érdemes a belső hangodon, magadban ki is mondani az elvárt célt: „ellazul a lábfejem, a lábszáram, a térdem, a combom… stb”
- Nyugodtan, lassan, mélyeket lélegezz! Minden belégzésnél először a lant, a hasadat igyekezz teleszívni levegővel, majd a mellkasodat! Tartsd bent a levegőt néhány másodpercig, majd lassan fújd ki!
- Válassz egy nyugalmat, békét, ellazulást, szóval az elvárt célodat leíró szót! Ismételd ezt a szót magadban minden kilégzéskor!
- Ne törődj a zavaró gondolatokkal! Ha nem figyelsz rájuk, ezek jönnek és mennek!
- Legyen egy hobbink! Szükségünk van olyan tevékenységre, amely a munkánktól távol áll, alkalmas a feszültségeink levezetésére, és teljes szabadságban, minden feszültségtől és teljesítményelvárástól mentesen végezhető.
- Ápoljuk a személyes kapcsolatainkat! A párkapcsolat, a család és a barátok kulcsszerepet játszanak a feszültségeinkkel, érzelmi terheinkkel való megküzdésben. Ha elhanyagoltuk ezeket, érdemes felfrissíteni, újra elmélyíteni. Időről időre szükségünk lehet arra, hogy megoszthassuk valakivel, ami bennünk van.
- Alakítsuk ki a kiégés-megelőző életmódot! Alvás – testmozgás – egészséges táplálkozás: ismerjük ezeket a kulcsszavakat, mégis pont akkor nem figyelünk rájuk, amikor a legnagyobb rajtunk a teher.
- Szervezzük meg az életünket! Az életünk jobb megszervezése, a napi és heti tervezés törvényszerűen megnyugtató, hiszen saját magunk számára is áttekinthetővé teszi a működésünket. De fontos megjegyezni: a pontosabb időgazdálkodás, és alaposabb szervezés nem azt jelenti, hogy zsúfoljunk még több tevékenységet a rendelkezésünkre álló időbe! Sokszor épp az ellenkezőjére van szükség.
- Legyünk kapcsolatban a természettel! Erdő, mező, kirándulás, kutyasétáltatás, kertészkedés – szinte mindegy, mi a módszer, a lényeg az, hogy szerezzünk rendszeresen élményeket, nyugalmat, inspirációt a természetből!
A fenti módszerek alkalmazása törvényszerűen segít. Mindezeken túl dolgozhatunk azon is, hogy az önismeretünk is fejlődjön. Érdemes áttekinteni a viszonyunkat a munkával, teljesítménnyel, sikerrel és kudarccal. A motivációnk alapjai és a jövőképünk szintén időről időre felülvizsgálatra szorul. Konkrét eszközök és önismeret – mindezek birtokában már biztosak lehetünk, hogy nem fenyeget minket a kiégés.
További bejegyzések
Modern népbetegségünk, a szorongás
A biztonság mindannyiunk számára olyan alapszükséglet, amelyről nem tudunk hosszú távon lemondani. A világ azonban amelyben élünk, nem segít most a saját belső biztonságunk megteremtésében és megélésében. Háború, járvány, globális és helyi válságok ólálkodnak...
Lehetek valaha elégedett önmagammal?
Szabadulás a maximalizmus csapdájából A maximalizmus a pszichénk világának egyik legalattomosabb csapdája. Mindannyian szeretnénk jól teljesíteni, ez teljesen rendben van. Jól esnek a pozitív visszajezések, az igyekezet jó hatással van a karrierünkre, vagy akár az...
A hétköznapi nárcizmus
Nárcizmus, nárcisztikus – mostanában gyakran hallott divatos kifejezések ezek. Ez egyrészt örvendetes, hiszen újabb jelenségek és fogalmak kerülnek a hétköznapi közbeszédbe a pszichológia tudományából. Ezzel is gyarapszik a pszichológiai tudásunk, minden újabb ismeret...